Moniówka – dobra przestrzeń

Jesień 2016

Skłamiemy jeśli powiemy, że trafiamy tu zupełnie przez przypadek. Nie jest to ląd nieodkryty. Rozsławiły to miejsce m.in. Małgosia Minta i Dominika Wójciak. Dziewczyny robią tu raz na jakiś czas warsztaty gotowania. Może następnym razem na nie trafimy, ale teraz przyjechaliśmy odpocząć 🙂

Moniówka

Moniówka to wiejskie sioło w Nowym Kawkowie na Warmii. Pięknie urządzona przestrzeń, gdzie nowe łączy się ze starym. Mocno nieuczesany ogród pięknie kontrastujący z ciepłym i przemyślanym wnętrzem.

15

Moniówka to dom Moniki. Nie znaliśmy się wcześniej. Po pierwszych paru minutach czujemy się jednak jakbyśmy odwiedzili starą znajomą. Monika daje nam do dyspozycji przestrzeń swojego domu. Przestrzeń z dobrą energią.

W przytulnym salonie z kominkiem, każdy znajdzie swój kąt. Po domu leniwie przechadzają się trzy koty – Jadzia, Rudolf i Czarnuszka, a na kanapie drzemie Frida – pies Moniki.

7

Przestronna kuchnia. Rano Monika zrobi nam tu śniadanie. Jajka od szczęśliwych kur od sąsiadki, domowe powidła śliwkowe, kozie sery wytwarzane w okolicy, wiejski chleb, świeże zioła z ogródka. A do tego pachnąc kardamonem kawa. Jest prosto, jest smacznie. Jemy i rozmawiamy, odpoczywamy.

11

Czasami w Moniówce można też zjeść obiad lub kolację – gotuje wtedy zaprzyjaźniona specjalistka od kuchni wegańskiej. Jeśli jej nie ma – Monika podpowie gdzie iść i gdzie zjeść. W domu można też ugotować samemu bezmięsny posiłek.

W jesienny weekend, kiedy tu byliśmy, trwało coroczne wydarzenie – Sztuka w obejściu. W okolicznych wsiach odbywały się koncerty i warsztaty sztuki ludowej, a pobliskie gospodarstwa agroturystyczne wystawiały swoje specjały, kusiły domowym jedzeniem.

Sztuka w obejściu

Wsiedliśmy więc na rowery (na miejscu są dwa do wypożyczenia) i pojechaliśmy przed siebie w poszukiwaniu obejść ze sztuką.

3

Warte odwiedzenia jest m.in. położone tuż obok Moniówki, Lawendowe Muzeum Żywe.

1

2

Propozycji było wiele, nas jednak bardziej interesowały te kulinarne 🙂

Polecamy bardzo Krainę Smaku – idealne miejsce na zakup pysznego, domowego chleba, dżemów i ciast.

Kraina Smaku

Oraz Gospodarstwo Kawkowo gdzie zjedliśmy wegański smalec, bezmięsny barszcz ukraiński i cudowne ciasto dyniowe.

12

8

W okolicy jest dużo więcej atrakcji i miejsc wartych odwiedzenia. My jednak tym razem chcieliśmy odpocząć. I odpoczywaliśmy. I było nam dobrze. Wrócimy do Moniówki już wkrótce. Wam też polecamy.

14

Aktualizacja – wiosna 2017:

Moniówka znalazła się wśród grupy 120 najciekawszych miejsc noclegowych w całej Polsce, które zostały wyróżnione przez prestiżowy Żółty Przewodnik Gault & Millau Polska – edycja 2017.

Poniżej zdjęcia z naszego wiosennego pobytu.

 

Informacje praktyczne:

Moniówka
Nowe Kawkowo 11
11-042 Jonkowo
+48 662 137 090
monika@moniowka.pl

www.moniowka.com