Portugalskie wspomnienia – ośmiornica na 2 sposoby

W ośmiornicy zakochaliśmy się na dobre w Portugalii. Najczęściej jedliśmy ją tam grillowaną z oliwą i czosnkiem, do tego ziemniak w dowolnej postaci. Naprawdę duże porcje, świeżej ośmiornicy w przystępnej cenie (jak na lokalne warunki, czas i miejsce).

3x

Polska. Tu rzeczywistość wygląda nieco inaczej. Są oczywiście miejsca gdzie można zjeść całkiem zacną mackę lub dwie, jednak za cenę często wyższą niż w Portugalii. No cóż – trzeba ją tu przecież przytransportować. Wiadomo – koszty.

Na szczęście, przy odrobienie wysiłku można też ośmiornicę zrobić w domu. Poniżej podajemy dwa przepisy. Pierwszy (nasz własny) – na ośmiornicę grillowaną – sprawdzi się przy małej porcji (2 osoby, mała ośmiornica – do około 1 kg). Drugi przepis jest autorstwa Pawła Kibarta – którego miałam przyjemność poznać na warsztatach kulinarnych w studiu Cook Up,  gdzie uczyłam się od niego gotować m.in. ośmiornicę, mule w białym winie, filet z turbota oraz gładzicę.

cookup1Fot. Studio Cook Up
cookup4Fot. Studio Cook Up
cookup5Fot. Studio Cook Up
cookup6Fot. Studio Cook Up

Przepis Pawła sprawdzi się przy każdej porcji –  na warsztatach gotowaliśmy kilka kilogramów 🙂

Przepis Turystyki Spożywczej

Składniki dla 2 osób:

  • 1 mała ośmiornica, ok. 500-750 g
  • 4 ząbki czosnku
  • kilka łyżek oliwy z oliwek
  • szczypta soli (opcjonalnie – ośmiornica sama w sobie jest dość słona).

Ośmiornicę myjemy, pozbawiamy głowy (można ugotować jak całą resztę – ale po dokładnym oczyszczeniu środka). Usunąć trzeba też aparat gębowy, który znajduje się w samym środku rozety. Wystarczy od spodu wcisnąć palcem i wyjdzie bez problemu. Wygląda jak czarna kulki z podwójnym „zębem”. Ośmiornicy, która była wcześniej mrożona nie musimy obijać. Samo mrożenie powoduje, że jest już skruszała.

Nie kroimy. W garnku gotujemy wodę bez dodatków.

Kiedy woda się zagotuje, do wrzątku na chwilę wkładamy ośmiornicę. Dosłownie na 2-3 sekundy… i wyjmujemy. Powtarzamy tak 2-3 razy. W ten sposób mięśnie ośmiornicy stopniowo się zacisną, nie dojdzie do ich całkowitego skurczu. Po takim zahartowaniu mięso szybciej się ugotuje i ośmiornica będzie miękka.

Kiedy powtórzymy tę procedurę kilka razy, wkładamy ośmiornicę do wrzątku na dłużej. Zostawiamy ją na na małym ogniu na ok. 30 – 45 minut. Po tym czasie powinna być już miękka. W innym wypadku gotujemy kolejne kilka minut.

4x

Kiedy jest już ugotowana, wyjmujemy ją i kroimy na kawałki wedle uznania. Mieszamy z oliwą i rozdrobnionym czosnkiem. Wkładamy na ok. 10 minut do piekarnika z włączonym grillem i termoobiegiem (temp. 180 st). Zapiekamy w otwartym naczyniu żaroodpornym.

6

 

Przepis Pawła Kibarta
(warsztaty gotowania – Ryby i owoce morza: mule, ośmiornica, gładzica, turbot – studio Cook Up)

  • 1 ośmiornica
  • 2 ząbki czosnku
  • 1 cebula
  • oliwa z oliwek
  • 1 liść laurowy
  • kilka gałązek tymianku
  • gwiazdka anyżu

Ośmiornicę czyścimy i dzielimy na części (na warsztatach pracowaliśmy na kilkukilogramowych okazach; do gotowania wykorzystane były wyłącznie macki).

5x

W garnku rozgrzewamy oliwę, podsmażamy na niej czosnek, anyż i liść laurowy. Wkładamy ośmiornicę, zalewamy wodą.

11

Gotujemy do miękkości. Wystudzoną ośmiornicę podsmażamy na patelni z oliwą i czosnkiem.

12

Ośmiornica świetnie komponuje się z pieczonymi lub smażonymi ziemniakami. Na warsztatach przygotowywaliśmy ziemniaki gotowane, a następnie podsmażone na oliwie i otulone pesto z pietruszki z czarnuszką.

13

W domu często jemy ośmiornicę z grzankami z pesto, bagietką lub domową foccacią.

7

Obecnie coraz częściej można kupić głęboko zamrożoną ośmiornicę w Biedronce. Jest ok, ale osobiście wolimy ośmiornice z Makro i taką Wam polecamy (swoją drogą pięknie zaopatrzone stoisko rybne – mule, homary, kalmary, ośmiornice i kilkanaście gatunków ryb – w tym raz na jakiś czas ogromny tuńczyk… ech..).

Smacznego!