Słowenia – z wizytą u serowarów

Wszystkie słoweńskie przewodniki turystyczne zapraszają do Bledu. Zdjęcie kościoła na środku jeziora można znaleźć na większości pocztówek. Zamiast jednak jechać w samo centrum przemysłu turystycznego my proponujemy miejsce nieco na uboczu, z dala od tłumów, straganów z pamiątkami i zapchanych parkingów….

30 km od turystycznego Bledu, w centrum Parku Narodowego Triglav, w małej wiosce Studor w Bohinju znajdziecie gospodarstwo agroturystyczne Państwa Gartner. Na pierwszy rzut oka trudno tu trafić, ale GPS sobie na pewno poradzi. Gospodarstwo oferuje tylko 2 apartamenty, a to oznacza, że nigdy nie będzie tłoczno. Wygodne i w pełni wyposażone małe mieszkanko na piętrze świetnie sprawdzi się na kilkudniowy pobyt. Obok domu jest ogródek, z którego w sezonie – prosto z grządki 🙂 – można podjadać pomidory, paprykę i świeże zioła

Rodzina Gartner od lat zajmuje się produkcją mleka, masła i typowych dla regionu serów. W przydomowej serowni wytwarzają aromatyczny Bohinjski ser – Mohant, ser biały oraz bryndzę.

Gospodarze chętnie oprowadzą po serowni. Sery można kupić na wynos, a jak będziecie mieli szczęście, to traficie na warsztaty serowarskie, podczas których w tradycyjny sposób uwarzycie ser i będziecie mogli ubić domowe masło.

Kontakt z naturą gwarantowany – polecamy jeśli tylko lubicie zapach sera (wszechobecny) i nie straszne Wam wdepnięcie w krowi placek. Nie ma przecież sera bez krowy 🙂

Kilka minut autem stąd znajdziecie piękne jezioro Bohinj (Bohinjsko jezero).
Zdjęcia z okolicy, w tym znad jeziora Bohinj (Bohinjsko jezero) oraz ze szczytu Vogel znajdziecie w galerii.