Hlebec – wino i dynie

Słoweńskie wybrzeże, choć nie grzeszy pięknymi plażami, przyciąga urokliwym nadmorskim klimatem w Piran i Izoli, oliwkami i obłędnymi owocami morza. Warto jednak pojechać też dalej, w głąb kraju w poszukiwaniu nieco innych smaków.

Około 300 km/3 godziny drogi na północny wschód od Piran, na pagórkach pokrytych winnicami regionu Ljutomer-Ormož, w miejscowości Kog – znajduje się winnica należąca do rodziny Hlebec. Na miejscu znajduje się sklep i restauracja, ale można także wynająć pokój z widokiem na winnicę i zostać nieco dłużej – co polecamy wszystkim miłośnikom dobrego wina i domowego jedzenia.

1

W winnicy Hlebec spróbujecie win ze szczepów chardonnay, sauvignon, renski rizling, muškat otonel, laški rizling i lokalnego šipon, a także koniaku. Ceny bardzo przystępne – w 2016 roku, ok. 6-7 eur za butelkę wina i 25 eur za koniak.

2

Uroczy właściciel Milan Hlebec senior, opowie nieco o historii winnicy, poleje kolejny kieliszek wina, a jego urocza żona zadba o przekąski.

3

I jak już tak posiedzicie, popijecie i odpoczniecie – warto jeszcze wybrać się na przejażdżkę rowerem po okolicy (na trzeźwo oczywiście!). Rowery są dostępne na miejscu 🙂

Widoki zrekompensują Wam trudy pokonywania przewyższeń 🙂

Okolice Kog słyną także z przetwórstwa dyni – Olej z pestek dyni produkuje zarówno miejscowy zakład Bučno Olje – Oljarna Središče ob Dravi, ale też lokalne gospodynie 🙂

4

Informacje logistyczne:

Strona winnicy – http://www.hlebec-kog.com/
Rezerwacje można zrobić także przez stronę http://www.visitslovenia.pl/