Malezja na skrzyżowaniu kultur – laksa i inne specjały kuchni nonya

Kuchnia nonya to kuchnia żyjących w Malezji od wieków Chińczyków. Łączy techniki i koncepcję kuchni chińskiej z lokalnymi składnikami i smakami. Trudno o lepszy przykład jedzenia, które pokazuje jak kultury współistnieją i przenikają się wzajemnie… tym Marcin Wojtasik, znany warszawskim smakoszom m.in. z kultowej laksy na Nocnym Markecie, działający w kolektywie Asian Food Foundation, zaczyna dzisiejszy wykład. Zaraz potem przybliża nam nieco topografię Azji… 🙂

Słuchając o korzeniach kuchni nonya, bohaterki dzisiejszy warsztatów, podjadamy przygotowane wcześniej przez Marcina:

Rendang Wołowinę długo duszoną karmelizowaną w mleku kokosowym i przyprawach


oraz Rojak Sałatkę z ananasa, ogórka, smażonego tofu i kiełków mung ze specjalnym słodko kwaśnym sosem na bazie pasty krewetkowej i siekanymi orzeszkami ziemnymi

Po przekąskach, nie na zmiłuj – ruszamy do gotowania.

Na początek pasta z makreli, którą następnie nadziewamy sakiewki z pieczonego tofu, papryczki chilli i okrę tworząc danie o nazwie Yong Tau Foo.

Na wywarze m.in. ze skóry i kręgosłupa makreli gotujemy bazę do laksa lemak – gęstej, ostrej zupy z pastą curry i mlekiem kokosowym.

Przygotowujemy także Lor Bak czyli mieloną wieprzowinę, siekane krewetki i orzechy wodne zawijane w yuba (tofu skin), gotowane na parze, smażone i podawane ze słodkim sosem sojowym.

Całość kończymy deserem – Bubur Cha-Cha, czyli słodkim ziemniakiem, bananami i perełkami z tapioki w pandanowym mleku kokosowym.

Pełnych przepisów szukajcie na stronie Asian Food Foundation oraz na kolejnej edycji warsztatów. 

Warsztaty Malezja na skrzyżowaniu kultur – rozpoczęły cykl poświęcony kuchniom 7 krajów azjatyckich w Studio Polish Your Cooking.