Sztuka w obejściu 

Co roku z początkiem jesieni na Warmii, a dokładnie w tak zwanym mikroregionie podolsztyńskich wsi Pupki, Węgajty, Godki, Nowe Kawkowo, Stare Kawkowo, Szałstry i Bałąg, odbywa się festiwal “Sztuka w obejściu.”

Sztuka w obejściu, 2017

Mikroregion ten skupia kilka pracowni artystycznych, zielarskich i rzemieślniczych, założonych w dawnych gospodarstwach wiejskich. Działa tu także Lawendowe Muzeum Żywe oraz ośrodek teatralny – Teatr Węgajty.

Lawendowe Muzeum Żywe, 2016

Formuła festiwalu jest dość oryginalna i polega na równoległym zorganizowaniu szeregu wystaw, koncertów, wykładów i spektakli, wzdłuż szlaku prowadzącego po najciekawszych miejscach mikroregionu. Wydarzenia organizowane są bezpośrednio w gospodarstwach, gdzie przy okazji możemy zobaczyć jak na co dzień żyją i tworzą swoje dzieła gospodarze.

Sztuka w obejściu, 2016

W części gospodarstw można także zjeść obiad i kupić wyrabiane na miejscu sery, przetwory, chleby i ciasta. Ze względów oczywistych na tej części festiwalu zależało nam najbardziej.

Różane Wzgórza, 2017
Kraina Smaku, 2016
Gospodarstwo Kawkowo, 2016

Serwowane posiłki są proste, ale bardzo smaczne, a ceny rozsądne. Ciężko jednak znaleźć tu typowe książkowe przykłady kuchni warmińsko-mazurskiej jak choćby dzyndzałki warmińskie, karmuszkę czy plince z pomoćką (a przynajmniej nie znaleźliśmy ich w odwiedzonych przez nas w ciągu ostatnich dwóch lat miejscach). W regionie bardzo popularna stała się za to kuchnia wegetariańska i wegańska. Mięsożerni znajdą oczywiście coś dla siebie, ale opcji wege przynajmniej w 2016 i 2017, kiedy tu byliśmy, było zdecydowanie więcej.

Bigos – jedno z niewielu mięsnych dań jakie próbowaliśmy, Kraina Smaku, 2017, 20zł
Pajda chleba z wegańskim „smalcem”, Różane Wzgórza, 2017, 5zł
Pierogi ruskie oraz tzw. pierogi z węglem – a dokładniej z ziemniakami i grzybami, Różane Wzgórza, 2017, 12 zł porcja
Gotowana nad ogniskiem zupa pokrzywowa, Różane Wzgórza, 2017, 6zł
Wegańskie leczo, Kraina Smaku, 2017, 20zł

W tym roku trafiliśmy także na specjały kuchni kaukaskiej tj. placek twarogowy czepałgasz oraz czczeńską chałwę przyrządzone przez Panią Luizę Ibragimową.

Specjały kuchni kaukaskiej – Teatr Węgajty, 2017

Większość z przedstawionych powyżej miejsc otwarta jest także w trakcie roku i działa na zasadach agroturystyki. Przed przyjazdem poza terminem festiwalu warto jednak odwiedzić profile Facebook’owe lub strony www w celu sprawdzenia czy będą otwarte (poszczególne adresy stron na końcu wpisu).

Informacje praktyczne:

W okolicy nocujemy zawsze w Moniówce, którą niezmiennie Wam polecamy – więcej we wpisie tu.

Aktualny program festiwalu oraz lista gospodarstw oferujących posiłki w danym roku, publikowane są na stronie www.sztukawobejsciu.eu oraz na profilu FB festiwalu około dwóch tygodni przed jego rozpoczęciem.

Termin festiwalu – z reguły jest to weekend na przełomie września i października lub na początku października (w 2017 był to weekend 6-8/10).

Adresy www wymienionych we wpisie miejsc:

Teatr Węgajty

Kraina Smaku

Różane Wzgórza

Moniówka

Gospodarstwo Kawkowo (w 2017 nie uczestniczyło w festiwalu, zamieściliśmy zdjęcia z 2016 roku).

Lawendowe Muzeum Żywe